Přehledný kalendář kulturních akcí a výletů

Akce a místa kam zajít napříč Českou republikou. Tipy na kulturní akce a výlety, výstavy, koncerty, festivaly, srazy, sportovní akce a další.

Bratr spánku – 1. repríza

19:00

Kdo miluje, nespí.

Strhující příběh lásky Johannesa Eliase Aldera, chlapce s výjimečným hudebním nadáním, k jeho sestřenici Elsbeth. V prostředí komunity zapadlé vesnice jakákoli výjimečnost budí podezření, i když jde o genialitu. Ve zdejších krutých podmínkách nikoho nezajímá kluk, který má zřejmě mnohem větší nadání než Mozart. Málokdo si totiž jeho nadání vůbec povšimne – snad jen přítel Petr a dívka Elsbeth. Ostatní věnují mnohem větší pozornost jeho fyzickému handikepu. Co asi může být zač ten kluk se žlutýma očima?

Elias zvuky vidí, proniká do nich, slyší vzdálená bušení srdcí i dávné hříchy. A vše umí přetavit do hudby doslova nadpozemské. Snad proto s ním Bůh ještě dlouho není hotov. Bůh ještě zdaleka není hotov se vsí, kterou čas od času očistí jedině požár.

Stejnojmenný román se stal záhy po svém vydání v roce 1992 literární senzací. Na českých divadelních prknech se objeví vůbec poprvé, a to v adaptaci spisovatelky Kateřiny Tučkové (mj. autorky knih Vyhnání Gerty Schnirch a Žítkovské bohyně).

OSOBY A OBSAZENÍ
ELIAS: Jacob Erftemeijer
PETR: Tomáš Červinek
ELSBETH: Denisa Barešová
SEFF: Jan Novotný
SEFFKA, Eliasova matka: Andrea Buršová
NULF, otec Petra a Elsbeth: Tomáš Petřík
NULFKA, matka Petra a Elsbeth: Marie Štípková
PONEJVÍC / GOLLER: Jan Řezníček
BURGA / POSLUCHAČKA: Natálie Řehořová
ELLENSÖNKA: Bohdana Pavlíková
HEINTZ: David Punčochář
HEINTZKA: Réka Derzsi
LUKAS ADLER: Marek Pospíchal
STARÝ KNĚZ / GARMAN: Luboš Veselý
MLADÝ KNĚZ / KAZATEL / BATTLOG / KOSMAS: Oskar Hes
VARHANÍK OSKAR ADLER / GEN. VIKÁŘ: Jiří Weiner
ŠLAPAČ MĚCHŮ: Vlastimil Žwak

INSCENAČNÍ TÝM
AUTOR PŘEDLOHY: Robert Schneider
PŘEKLAD PŘEDLOHY: Evžen Turnovský
DIVADELNÍ ADAPTACE: Kateřina Tučková
INSCENAČNÍ ÚPRAVA A REŽIE: Dodo Gombár
DRAMATURGIE: Martina Kinská
SCÉNA: Lucie Labajová
KOSTÝMY: Lenka Odvárková
HUDBA: Jacob Erftemeijer
ASISTENT REŽIE: Blanka Popková
PRODUKCE: Jitka Dvořáková

 

„Dramatizaci proslulého románu Roberta Schneidera jsem přijala s radostí, protože mě zajímalo, jak se autor vypořádal s tématem střetu výjimečného člověka s nepochopením komunity, v níž žije. Není to totiž jen potíž (nerozpoznaných) géniů, o čemž pojednává kniha, ale naopak velmi obecný problém vzájemného neporozumění mezi blízkými lidmi. A při následném čtení jsem hloubku příběhu doceňovala čím dál víc – je v něm možné najít řadu momentů, zrcadlících náš každodenní život. Je to příběh o úskalích soužití, neschopnosti empatie a tolerance, o ztrátě smyslu života, i o lásce, která může mít nespočet podob.“ Kateřina Tučková

 

„´Bratr spánku´ je úchvatný román. Dychtivý, nepohodlný, ženoucí vpřed své divoké koně vztahů a zvratů silou hořící lávy. Vnímám v něm od počátku jakousi tichou sílu, kde se kolem ztraceného génia točí podivný svět temných sil a krutosti, on však oplácí jinak. Po svém něžně. Ano, je to kromě všech témat outsiderství, či uzavřené komunity, hlavně prostor fatální lásky, nečekané a spalující, která sahá až za hranice našeho bytí. Kam nás to všechno na jevišti dovede, sám jsem zvědavý.“ Dodo Gombár 

0 reviews to Bratr spánku – 1. repríza

Napsat recenzi

Štefánikova 6/57, 150 00 Praha-Smíchov, Česko

Divadelní představení